Ζωγραφική Κύπρου

Κύπριοι ζωγράφοι

Ο Στέλιος Βότσης (1929 ? 9 Νοεμβρίου 2012[) ήταν από τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες της Κύπρου. Σπούδασε ζωγραφική στο Saint Martin?s School of Art, στο Sir John Cass College of Art και στη Royal Academy στο Λονδίνο. Αποφοίτησε από το Slade School of Art του Πανεπιστημίου του Λονδίνου το 1955.

Παρουσίασε το έργο του σε πολυάριθμες ατομικές και ομαδικές εκθέσεις, στην Κύπρο αλλά και σε χώρες όπως Ελλάδα, ΑγγλίαΙταλία(Bienale Βενετίας),Ολλανδία, Ινδία, Βραζιλία, Γιουγκοσλαβία, Κρακοβία, Νορβηγία, Ισπανία, Γερμανία, Αμερική κλπ.

Εκπρόσωπος της γενιάς των Κύπριων καλλιτεχνών που εμφανίστηκαν στο προσκήνιο την περίοδο μετά την ανακήρυξη της Ανεξαρτησίας, ο Στέλιος Βότσης ενσάρκωσε, με εκπληκτική ενάργεια, μέσω του έργου του, τον προσανατολισμό της κυπριακής τέχνης στα διδάγματα και τις κατακτήσεις του παγκόσμιου εικαστικού γίγνεσθαι και τη συνακόλουθη, αναπόφευκτη ρήξη της με τις τότε παραδεδεγμένες αξίες.

Πρωτοστάτησε στην ίδρυση του Επιμελητηρίου Καλών Τεχνών Κύπρου (Ε.ΚΑ.ΤΕ) και διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην πορεία και στην ανέλιξη της Κυπριακής Τέχνης.

Πνεύμα ανήσυχο και σε διαρκή αναζήτηση, ο Στέλιος Βότσης δεν περιόρισε τη δράση του στην αμιγώς καλλιτεχνική δημιουργία. Από τις επάλξεις του Επιμελητηρίου Καλών Τεχνών, του οποίου υπήρξε επί σειρά ετών πρόεδρος, πάλεψε για την ευαισθητοποίηση της ευρύτερης κοινωνίας ως προς την αξία της καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Ο Γιώργος Τορναρίτης είναι δικηγόρος, συγγραφέας, συλλέκτης], ιδρυτής Μουσείων, εικαστικός δημιουργός. Τα μουσεία του έχουν ιστοσελίδες για το πλούσιο περιεχόμενό τους με στοιχεία συσσωρευμένα για την ίδρυσή τους.

Ο Αδαμάντιος Διαμαντής (Λευκωσία23 Ιανουαρίου1900 – Λευκωσία, 28 Απριλίου1994) ήταν Κύπριος ζωγράφος. Από τους σημαντικότερους Κύπριους καλλιτέχνες, θεωρείται ο πατέρας της Κυπριακής τέχνης. Έργα του σήμερα υπάρχουν σε ιδιωτικές συλλογές αλλά και στην Εθνική Πινακοθήκη της Λευκωσίας.

Ο Κύπριος συγγραφέας και εικονογράφοςΦρίξος Μιχαηλίδης κατάγεται από την Κατωκοπία και διαμένει στη Λευκωσία. Σπούδασε στη Σχολή Θετικών Επιστημών, στο τμήμα Χημείας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Έπειτα ασχολήθηκε με την Οινολογία, μελετώντας τους ερυθρούς οίνους. Αφού επέστρεψε στην Κύπρο ασχολήθηκε με τη Δημοτική και την Μέση Εκπαίδευση κι εκεί άρχισε πλέον η σχέση του με την παιδική λογοτεχνία. Φ