Home / Έγκριση χρηματοδότησης Σχεδίου της Βασικής Δράσης 1/ΚΑ1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων για το έτος 2018, Προγράμματος Erasmus+ - 21 Ιουνίου 2018 , by admin

Το Δημοτικό Σχολείο Καλονερίου-Μικροκάστρου έλαβε έγκριση συμμετοχής στο Πρόγραμμα Erasmus +/Δράση ΚΑ1- Μαθησιακή Κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2018-2019, στο σχέδιο με τίτλο «Οδεύοντας στο μέλλον με αφετηρία τη φυσική και πολιτιστική μας κληρονομιά» Σε σύνολο 400 αιτήσεων και 138 εγκριθέντων σχολείων,το σχολείο μας έλαβε την 7η θέση με ποσοστό 96,30/100.

Η δράση ΚΑ1 Erasmus+ αφορά στη μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης και προσφέρει την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς να βιώσουν μια μαθησιακή εμπειρία σε μια άλλη χώρα. Οι συμμετέχοντες μέσω των δραστηριοτήτων που προσφέρουν τα σχέδια μαθησιακής κινητικότητας έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις ικανότητές τους. Δίνεται επίσης η δυνατότητα να βελτιώσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες, να έρθουν σε επαφή με μια νέα κουλτούρα και πολιτισμό και να αναπτύξουν το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας. Τα σχέδια κινητικότητας επιτρέπουν στα σχολεία να δώσουν στο διδακτικό προσωπικό ευκαιρίες και κίνητρα για την απόκτηση νέων ικανοτήτων σε σχέση με τις ανάγκες του σχολείου.
Δίνεται η ευκαιρία  σε 2 εκπαιδευτικούς του σχολείου μας την ερχόμενη σχολική χρονιά να συμμετέχουν σε σεμινάριο στη Φινλανδία, σε 2 εκπαιδευτικούς να παρακολουθήσουν την εργασία για μία εβδομάδα (job shadowing)σε σχολείο στην Ιταλία και σε άλλους 2 να διδάξουν για μια εβδομάδα  σε σχολείο της Κύπρου. Επίσης εκπαιδευτικοί από την Κύπρο θα διδάξουν στο σχολείο μας για μια εβδομάδα