Επίσκεψη στη Μανούσεια Βιβλιοθήκη Σιάτιστας και στο Παλαιοντολογικό Μουσείο.

Home / Επίσκεψη στη Μανούσεια Βιβλιοθήκη Σιάτιστας και στο Παλαιοντολογικό Μουσείο. - 28 Μαρτίου 2018 , by admin

Την Τρίτη 27 Μαρτίου το σχολείο μας με την  Γ-Δ-Ε-ΣΤ τάξη  επισκέφτηκε την Μανούσεια Βιβλιοθήκη Σιάτιστας και παρακολούθησε το πρόγραμμα «Μικροί βιβλιοθηκονόμοι». Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης για τη φιλοξενία τους.

Στη συνέχεια το σχολείο μα ς επισκέφτηκε το Παλαιοντολογικό Μουσείο

Ή Ιστορική Παλαιοντολογική Συλλογή Σιάτιστας, μουσείο με παγκόσμια αίγλη. Τα εκθέματα του όπως μαμούθ, ρινόκεροι, πετρώματα και ορυκτά, επιβεβαιώνουν  τον γεωλογικό πλούτο της περιοχής. Στον  ίδιο χώρο φιλοξενείται ο προϊστορικός ελέφαντας του Καλονερίου  που ανακαλύφθηκε το 2006. Είναι ένα τμήμα κρανίου υπέργηρου ελέφαντα με ολόκληρους τους χαυλιόδοντες, ηλικίας 125.000 ετών περίπου.