Home / Δελτίο τύπου και βίντεο για τη διδασκαλία στο Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας Α΄ Κύπρου - 17 Δεκεμβρίου 2018 , by admin

Θέμα: «Διδασκαλία στο Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας Α΄ Κύπρου»

Το δημοτικό σχολείο Καλονερίου-Μικροκάστρου στα πλαίσια της υλοποίησης του  Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ βασική δράση1 με θέμα: «Οδεύοντας στο μέλλον με αφετηρία τη φυσική και πολιτιστική μας κληρονομιά , πραγματοποίησε την πρώτη κατά σειρά κινητικότητα.                                                                                                                                                            Από τις 18 ως τις 24 Νοεμβρίου, οι εκπαιδευτικοί Πραμπρόμη Σωσάννα και Νικόπουλος Νικόλαος επισκέφτηκαν το Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας Α? στη Λευκωσία της Κύπρου.Σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία σε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς της Κύπρου της  φυσικής και πολιτιστικής  κληρονομιάς της Ελλάδας, αλλά και του τόπου μας ειδικότερα. Επίσης η γνωριμία, από την άλλη μεριά, της πολιτιστικής κληρονομιάς της Κύπρου, η απόκτηση εμπειριών μέσα από τη συνεργασία και αλληλεπίδραση με εκπαιδευτικούς άλλων χωρών, η απόκτηση μεθόδων και πρακτικών που χρησιμοποιούνται στο σχολείο της Κύπρου.                                           Επίσης την ίδια εβδομάδα, το κυπριακό σχολείο φιλοξενούσε και τρεις εκπαιδευτικούς από την Πολωνία. Τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου, το Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας  Α΄υποδέχτηκε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και τους εκπαιδευτικούς από τη Πολωνία με μια όμορφη τελετή υποδοχής, αφιερωμένη στην πλούσια πολιτιστική παράδοση της Κύπρου.                                                                                                                            Κατά την  διάρκεια της εβδομάδας έγινε παρακολούθηση έξι (6) μαθημάτων σχετικά με την πολιτιστική κληρονομιά της Κύπρου και συζητήσεις με τους δασκάλους  για μεθόδους διδασκαλίας. Επίσης ξενάγηση στην περιοχή που βρίσκεται το σχολείο(Τύμβος Μακεδονίτισσας) ,στον παραδοσιακό οικισμό του Αγρού καθώς και στην πόλη της Λευκωσίας και της Λάρνακας. Οργανώθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στο παραδοσιακό χωριό Λεύκαρα του οποίου το κέντημα περιλαμβάνεται στον κατάλογο της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO.                                                                                                                                                                     Πραγματοποιήθηκαν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας τρείς(3) διδασκαλίες των ογδόντα λεπτών σε μαθητές της Δ, Ε, ΣΤ τάξης του δημοτικού σχολείου Μακεδονίτισσας Α΄ της Λευκωσίας.                                        Τα παραπάνω συνέβαλλαν ώστε οι εκπαιδευτικοί να βελτιώσουν:                                                                             Τις διδακτικές τους ικανότητες.                                                                                                                                 Τις διαπροσωπικές σχέσεις με άλλους εκπαιδευτικούς άλλων χωρών.                                                                       Την ενδυνάμωση και ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης και αυτεπάρκειάς τους                                                           Τον εμπλουτισμό της γνώσης με άλλες κουλτούρες.                                                                                                     Η συνεχής επικοινωνία και συντονισμός με το Κυπριακό σχολείο πριν και μετά την κινητικότητα, συνέβαλαν στην επιτυχία υλοποίησης του προγράμματος. Το σχολείο μας ευχαριστεί πολύ όλους ανεξαιρέτως τους Κύπριους συναδέλφους του Δημοτικού Σχολείου Μακεδονίτισσας Α? που συνέβαλαν έτσι ώστε η εβδομάδα αυτή να γίνει δημιουργική, ωφέλιμη και ευχάριστη.