ΟΜΙΛΙΕΣ

Home / ΟΜΙΛΙΕΣ - 15 Οκτωβρίου 2018 , by admin

Με επισημότητα πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 14 Οκτωβρίου 2018 η τελετή εγκαινίων του ανακαινισμένου Δημοτικού Σχολείου Μικροκάστρου του Δήμου Βοϊου από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης κ.κ. Παύλο. Η ανακαίνιση των εσωτερικών και εξωτερικών χώρων του σχολείου έγινε με δωρεά του ευεργέτη κ. Κων/νου Παπανικολάου. Ακολούθησε ειδική εκδήλωση προς τιμήν του ευεργέτη στην αίθουσα «Κρυστάλλω Παπανικολάου » που βρίσκεται έναντι του σχολείου . Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο Πανοσιολογιότατος πατήρ Εφραίμ, ο Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών Ηλίας Κάτανας, ο Δήμαρχος Βοϊου Δημήτρης Λαμπρόπουλος, ο Περιφερειακός Δ/ντης Εκπαίδευσης Δυτ. Μακεδονίας Κων/νος Κωνσταντόπουλος, ο Διευθυντής της Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Κοζάνης Ιωάννης Γκαμπούρας. Ακολούθησε ομιλία από τον Διευθυντή του Σχολείου Χριστόφορο Κωνσταντινίδη, τον Δρ. Ιστορικής Θεολογίας Αναστάσιο Δάρδα και τον ευεργέτη Κων/νο Παπανικολάου. Η εκδήλωση έκλεισε με τραγούδια από τους μαθητές του σχολείου και τη χορωδία του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας. Το παρόν έδωσαν πολιτικοί παράγοντες , Τοπικές Αρχές και πολύς κόσμος από την περιοχή.