Επικοινωνία μέσω Skype με το Δημ. Σχ. στην ΚΥΠΡΟ

Home / Επικοινωνία μέσω Skype με το Δημ. Σχ. στην ΚΥΠΡΟ - 20 Δεκεμβρίου 2017 , by admin

• Η Αλεξάνδρα συνομιλεί με τη φίλη της στην Κύπρο!
Skype με την ΣΤ΄ τάξη του Δ.Σ. Μακεδονίτισσας Α΄ στη Λευκωσία

Σήμερα, Τετάρτη 20/12/2017, οι τάξεις Δ΄- Ε΄ – ΣΤ΄, μαζί με τους δασκάλους τους (Ξανθοπούλου Ελευθερία – Μήτσιου Παρασκευή – Σιούτη Ευάγγελο), την καθηγήτρια Γυμναστικής (Πραμπρόμη Σωσάννα) και την καθηγήτρια Αγγλικών (Γκόγκου Αναστασία) οργάνωσαν την επικοινωνία των μαθητών μας, με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, του Δ.Σ. Μακεδονίτισσας Α΄ στη Λευκωσία και το δάσκαλό τους, Χαραλάμπους Μάριο.

Είναι η δεύτερη φορά που επικοινωνούμε μέσω Skype, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: «Κύπρος – Ελλάδα – Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες». Η επικοινωνία των παιδιών ήταν άκρως επιτυχημένη και είχε ως θέμα: «Τα Κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς σε Ελλάδα και Κύπρο». Μιλήσαμε, ανταλλάξαμε ευχές και τραγουδήσαμε με τη συνοδεία πιάνου, κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και της Κύπρου.

Ας μην ξεχνάμε ότι τα κάλαντα είναι μέρος της ζωής του τόπου μας. Είναι η παράδοσή μας! Οφείλουμε να την κρατάμε αλώβητη στην καρδιά μας και να την παραδίδουμε στις επόμενες γενιές!

Ευχόμαστε σε όλο τον κόσμο και σε καθένα σας ξεχωριστά: Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το νέο έτος!!!