Διαγωνισμός: «Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια:εκπαιδευτικές γέφυρες»

Home / Διαγωνισμός: «Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια:εκπαιδευτικές γέφυρες» - 11 Δεκεμβρίου 2017 , by admin

«Κύπρος ? Ελλάδα ? Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες»

Το σχολείο μας και συγκεκριμένα οι τάξεις (Δ΄ – Ε΄ – ΣΤ΄ ) έχουν δηλώσει τη συμμετοχή τους στο Διαγωνισμό:

«Κύπρος ? Ελλάδα ? Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες».

Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού.

Τα παιδιά μέσω δραστηριοτήτων μαθαίνουν τον Κυπριακό Ελληνισμό, γνωρίζουν τη σκλαβωμένη κυπριακή γη, κατανοούν το εθνικό μας πρόβλημα (το Κυπριακό), προβληματίζονται και νοιάζονται γι? αυτό, τοποθετούνται κριτικά και γόνιμα ως προς αυτό.

Το διαγωνιστικό μέρος περιλαμβάνει διάφορους τομείς στους οποίους θα λάβουμε μέρος: Διήγημα, Παραμύθι, Μουσική σύνθεση, Εικαστικό έργο και Τρισδιάστατη κατασκευή.

Να αναφέρουμε πως συνεργαζόμαστε και με ένα σχολείο στην Κύπρο (Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας Α΄? Λευκωσία) και με ένα Δημοτικό της Ομογένειας (Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Bielefeld, Γερμανία).

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας αγκάλιασαν με χαρά το πολιτιστικό πρόγραμμα που υλοποιούμε για την Κύπρο αλλά και το διαγωνισμό που διοργανώνεται για 4η συνεχόμενη χρονιά.

Ο διαγωνισμός λήγει στις 5 Φεβρουαρίου 2018. Ως τότε ?καλό μας κυπριακό ταξίδι!!!