Online meeting – Latvia (Διαδικτυακή συνάντηση στη Λετονία)

Home / Online meeting – Latvia (Διαδικτυακή συνάντηση στη Λετονία) - 20 Μαρτίου 2021 , by admin

Online meeting – Latvia

«Διαδικτυακή συνάντηση στη Λετονία»

Από  τη Δευτέρα  15-3-2021  έως  την Παρασκευή  19-3-2021,    το Δημ. Σχολείο Καλονερίου-Μικροκάστρου, στα πλαίσια υλοποίησης του Ευρωπαϊκού    Προγράμματος    Erasmus+  KA2  με  θέμα : «Digital competences and soft skills for a better future» , πραγματοποίησε την πρώτη,  για τη φετινή  σχολική  χρονιά, ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ συνάντησή του,  ως  συνέχεια των δύο προηγούμενων χρόνων.

Δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, η δασκάλα κ. Μήτσιου Παρασκευή και η καθηγήτρια Αγγλικών κ. Γκόγκου Αναστασία  μαζί με τους  εταίρους     από   τη    Βουλγαρία,   Ιταλία,   Κύπρο   και   Ισπανία, συνδέθηκαν διαδικτυακά λόγω της πανδημίας COVID -19 με το  Δημ.  Σχολείο Centra Sakumskola   στη Λιεπάγια της Λετονίας. Οι  εκπαιδευτικοί που πήραν μέρος στην διαδικτυακή συνάντηση,  αφού  ενημέρωσαν  τους  εταίρους  για τις δράσεις που έχουν  ήδη  πραγματοποιηθεί   στο   σχολείο  μας,  παρουσίασαν  την   εργασία  τους σχετικά με τα μέσα –πλατφόρμες – μεθόδους και ψηφιακά εργαλεία που χρησιμοποίησε το σχολείο μας στην εξ αποστάσεως διδασκαλία που παρέχει λόγω της πανδημίας.

Επιπλέον, όλοι οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την αλληλεπίδραση δασκάλων και μαθητών κατά την ηλεκτρονική εκπαιδευτική διαδικασία:

-τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας μέσω ηλεκτρονικών εργαλείων (pasakas.net, linoit.com, quizizz.com)

-μάθημα στα Ρώσικα μέσω Baamboozle.com

• -μάθημα Φυσικής μέσω phet. colorado.edu
  • -μάθημα Αγγλικών μέσω Quizizz.com
  • -μάθημα Ιστορίας μέσω Edpuzzle.com, nearpod.com, e-books , Google forms.
  • -μάθημα αλγόριθμων (Computing Science) μέσω scratch.mit.edu, app.classkick.com , answergarden.ch , liveworksheets.com

Ακολούθησαν εργαστήρια μαθημάτων, συζητήσεις, ψηφιακές εργασίες, παρουσιάσεις νέων μεθόδων και εργαλείων ηλεκτρονικής διδασκαλίας, παρουσίαση του εκπαιδευτικού συστήματος της Λετονίας αλλά και του συγκεκριμένου σχολείου με το οποίο συνεργαζόμαστε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Τέλος,  οργανώθηκαν  οι επόμενες δράσεις για την ολοκλήρωση του προγράμματος   Erasmus ΚΑ2  μέχρι το τέλος  της φετινής  σχολικής χρονιάς, όπου θα υλοποιηθούν τον Ιούνιο στην Ελλάδα.

Η υπέροχη  αυτή  εμπειρία  ολοκληρώθηκε με ψηφιακή περιήγηση στη Λιεπάγια της Λετονίας!

Σας ευχαριστούμε πολύ!

Γκόγκου Αναστασία & Μήτσιου Παρασκευή

Κάντε κλικ πάνω στον σύνδεσμο που ακολουθεί, για να δείτε το σχετικό βίντεο από τη διαδικτυακή συνάντηση στη Λετονία.