ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

Home / ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ - 8 Νοεμβρίου 2019 , by admin

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΛΟΝΕΡΙΟΥ – ΜΙΚΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

Την  περασμένη  εβδομάδα,  από  τις  28-10-19  έως  τις  1-11-19,    το Δημ. Σχολείο Καλονερίου-Μικροκάστρου, στα πλαίσια υλοποίησης του Ευρωπαϊκού    Προγράμματος    Erasmus+  KA2  με  θέμα : «Digital competences and soft skills for a better future» , πραγματοποίησε την πρώτη,  για τη φετινή  σχολική  χρονιά, κινητικότητά του,  ως  συνέχεια της προηγούμενης.  Τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας  μαζί με τους  εταίρους     από   τη    Βουλγαρία,   Ιταλία,   Κύπρο   και   Λετονία, παρακολούθησαν μαθήματα στο Δημ.  Σχολείο της  Casablanca στο San Boi de Llobregat της Ισπανίας. Οι  εκπαιδευτικοί που πήραν μέρος στην κινητικότητα,  αφού  ενημέρωσαν  τους  εταίρους  για τις δράσεις που έχουν  ήδη  πραγματοποιηθεί   στο   σχολείο  μας,  παρουσίασαν  την   εργασία  τους σχετικά με τους τρόπους επικοινωνίας των δασκάλων με τους γονείς των μαθητών  καθώς  και  τα  manuals  που  αφορούν στην καθοδήγηση  των γονέων  προς   την ανάπτυξη των  κοινωνικών  δεξιοτήτων  των  παιδιών τους. Επιπλέον, όλοι οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την αλληλεπίδραση δασκάλων, μαθητών και γονέων κατά την εκπαιδευ-τική διαδικασία,  τη διδασκαλία της  Λογοτεχνίας,  τη μέθοδο  ABN στα Μαθηματικά  και  τον  εορτασμό  της  Castanyada  και  του   Halloween.     Τέλος,  οργανώθηκαν και  οι επόμενες δράσεις για την ολοκλήρωση του προγράμματος   ΚΑ2  μέχρι το τέλος  της φετινής  σχολικής χρονιάς.  Η υπέροχη  αυτή  εμπειρία  ολοκληρώθηκε  με  επίσκεψη στην πανέμορφη Βαρκελώνη.