Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2019

Home / Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2019 - 29 Οκτωβρίου 2019 , by admin

Με αφορμή την Επέτειο του «ΟΧΙ», οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρουσίασαν την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 μια όμορφη γιορτή για να τιμήσουν τους ήρωες που έδωσαν τη ζωή τους για την ελευθερία.

Η γιορτή περιλάμβανε ομιλία για τη Σημαία, ποιήματα όλων των τάξεων, τα  τραγούδια: «Στη Σημαία», «Βάζει ο Ντούτσε», «Κορόιδο Μουσολίνι», «Πίνδος», «Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει», «Ναπολιτάνος» καθώς και δύο θεατρικά έργα των Δ΄- Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων με τίτλο: α) «Οι Ελληνοπούλες του ΄40» και β) «Η Ελλάδα δε μοιράζεται».

Το «Χρονικό του ΄40» μας θύμισε τη σπουδαιότητα του ηρωισμού και της αυτοθυσίας που έδειξαν οι Έλληνες στις κρίσιμες εκείνες στιγμές για τη χώρα μας.

Συμπερασματικά, η σημερινή επέτειος μας διδάσκει πως η ελευθερία κερδίζεται με αγώνες και θυσίες και όχι με σκυμμένο το κεφάλι!

«Αυτό κρατάει ανάλαφρο μεσ? την ανεμοζάλη

το από του κόσμου τη βοή πρεσβυτικό κεφάλι.

Αυτό το λόγο θα σας πω, δεν έχω άλλο κανένα,

μεθύστε με τ? αθάνατο κρασί του Εικοσιένα ! »

Τους στίχους αυτούς έγραψε και απηύθυνε προς τους νέους της Ελλάδος την 1η Νοεμβρίου 1940, τρεις μέρες μετά την κήρυξη του πολέμου, ο Κωστής Παλαμάς, ο οποίος έζησε την φρίκη του πολέμου.

Κι ακούστηκε η προτροπή αυτή !

Το κάλεσμα του ποιητή έγινε πράξη!