Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Home / Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - 2 Νοεμβρίου 2017 , by admin

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, γιορτάζεται φέτος στο σχολείο μας η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, αντικαθιστώντας τα μαθήματα με δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες.

Με το σύνθημα «Αθλούμαι ? ΧαράΖΩ το μέλλον» , η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να συμμετέχουν ,

εντός του σχολικού ωραρίου, σε αθλητικές δραστηριότητες, παιγνίδια, χορούς και δράσεις με την με ενεργή συμμετοχή τους, τόσο στην οργάνωση όσο και στην εφαρμογή, που περιλαμβάνουν προβολές ταινιών και βίντεο, διαδραστικές συζητήσεις, ανάγνωση κειμένων, άρθρων, κ.ά. Το σχολείο μας επισκέφτηκε ο αθλητής Καλαμπούκας Χάρης, ο οποίος μίλησε στα παιδιά για τον αθλητισμό και τη διατροφή. Την οργάνωση της αθλητικής ημέρας ανέλαβε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής Χασιώτης Αθανάσιος.